رابطه جنسی دهانی؛ بایدها و نبایدها - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
رابطه جنسی دهانی

رابطه جنسی دهانی؛ بایدها و نبایدها

رابطه جنسی دهانی یا اورال سکس، یکی از انواع سبک‌های رابطه جنسی به حساب می‌آید که برخی از زوج‌ها ترجیح می‌دهند که برای لذت بیشتر از رابطه جنسی، آن را وارد سکس و رابطه جنسی خود کنند؛ در این بین، گروهی نیز ممکن است که به دلایل گوناگون، دوست نداشته باشند که سکس دهانی را تجربه کنند؛ با این حال، در صورتی که هر دو طرف رابطه از این موضوع رضایت داشته باشند، اورال سکس نیز می‌تواند با رعایت شرایط مشخص، وارد رابطه جنسی زوج‌ها شود.

با توجه به تحقیقات انجام شده در کشورهای مختلف، آمارها نشان می‌دهد که این روزها، اورال سکس و رابطه جنسی دهانی به صورت گسترده‌ای وارد زندگی زناشویی زوج‌ها شده است و بسیاری از زوج‌ها، حداقل یکبار آن را تجربه می‌کنند؛ در کشور ما نیز، این رفتار در حال گسترش است و برخی از زوج‌ها آن را در سکس خود به کار می‌برند.

متاسفانه، اغلب افراد اطلاعات مناسبی درباره اورال سکس ندارند و آموزش‌های جنسی مناسبی درباره رابطه جنسی دهانی ندیده‌اند. همین موضوع باعث شده است که با عوارض رابطه جنسی دهانی و شرایط مناسب و اقدامات لازم پیش از رابطه جنسی دهانی آشنا نباشند.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، که رابطه جنسی دهانی را کاملا امن و بدون ریسک می‌دانند، اورال سکس می‌تواند باعث انتقال و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و عفونت‌های جنسی مختلف شود و مشکلات متعددی را برای هر دو طرف رابطه ایجاد کند؛ از این رو، بسیار مهم است که در صورتی که قصد انجام اورال سکس و امتحان کردن رابطه جنسی دهانی را دارید، با عوارض رابطه جنسی دهانی آشنا باشید و اقدامات لازم پیش از رابطه جنسی دهانی را بشناسید و رعایت کنید.

با توجه به آگاهی پایین جامعه و زوج‌ها نسبت به رابطه جنسی دهانی، ما در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، تصمیم گرفتیم درباره اورال سکس، عوارض رابطه جنسی دهانی و اقدامات لازم پیش از رابطه جنسی دهانی صحبت کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که اطلاعاتتان در این حوزه پایین است، توصیه می‌کنیم که در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا بتوانید هرچه بهتر از سلامت جنسی خود و پارتنرتان محافظت کنید.

سکس دهانی یا اورال سکس یکی از انواع روش‌های برقراری رابطه جنسی است که ممکن است برخی از زوج‌ها آن را انتخاب کنند و در روابط زناشویی خود بگنجانند. نکته مهمی که در این بین باید در نظر داشته باشید این است که زمانی که قصد دارید اورال سکس را وارد رابطه جنسی خود کنید، حتما هر دوی شما باید نسبت به انجام آن رضایت داشته باشید. گاهی اوقات،  در جلسات سکس تراپی این موضوع از طرف یکی از زوج‌ها مطرح می‌شود که برخلاف میل و علاقه خود، مجبور به انجام اورال سکس شده‌اند. باید توجه داشته باشید که این موضوع می‌تواند تاثیرات منفی زیادی روی کیفیت رابطه جنسی شما و حتی رابطه عاطفی شما بگذارد. شرکت در جلسات سکس تراپی می‌تواند به شما در جهت حل چنین مسائلی و بهبود کیفیت رابطه جنسی کمک کند. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات مشاوره سکس تراپی را زیر نظر بهترین متخصصان این حوزه برای شما عزیزان فراهم کرده است. جهت رزرو وقت برای شرکت در جلسه سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، از طریق لینک زیر اقدام کنید.

منظور از سکس دهانی چیست؟

پیش از آن که به سراغ بررسی عوارض سکس دهانی برویم، بهتر است که ابتدا با مفهوم آن آشنا شویم. در حالت کلی، به هرگونه استفاده از لب و دهان برای تحریک ناحیه جنسی و تناسلی، سکس دهانی یا اورال سکس گفته می‌شود.

اورال سکس در گذشته بیشتر تابو بوده است و معمولا زوج‌ها در رابطه جنسی خود به سراغ آن نمی‌رفتند؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که این روزها بسیاری از زوج‌ها از اورال سکس برای تحریک جنسی همسر و شریک جنسی خود استفاده می‌کنند.

یک تصور اشتباه درباره اورال سکس این است که کاملا امن بوده و هیچگونه مشکلی برای زوج‌ها ایجاد نمی‌کند؛ اما باید بدانید که اورال سکس نیز در صورتی که موارد مهم و بهداشت در آن رعایت نشود، می‌تواند باعث انتقال و ابتلا به بیماری‌های مختلف شود. از این رو، بهتر است که زوج‌ها در صورتی که قصد دارند این نوع از رابطه جنسی را تجربه کنند، حتما پیش از آن با موارد بهداشتی و نکات مهم آشنا شوند تا بتوانند سکس دهانی ایمنی را تجربه کنند.

صحبت در مورد رابطه جنسی از آن دسته مسائلی است که بسیاری از زوج‌ها، حتی سال‌ها پس از ازدواجشان نیز، نمی‌توانند از عهده آن بربیایند. صحبت در مورد رابطه جنسی، یکی از مهارت‌های بسیار مهم زندگی زناشویی است و مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد.

عوارض رابطه جنسی دهانی

رابطه جنسی دهانی یک رابطه کاملا ایمن نیست و لازم است که حتما موارد بهداشتی را در آن رعایت کنید. در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی، رابطه جنسی دهانی می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مقاربتی مختلف در فرد شود که ناحیه تناسلی، دهان و گلو را درگیر می‌کند. در ادامه، برخی از شایع‌ترین عوارض رابطه جنسی دهانی را بررسی می‌کنیم:

ابتلا به تبخال ناحیه تناسلی

ویروس‌های مقاربتی خیلی راحت می‌توانند از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل شوند؛ زیرا در اورال سکس، دهان تماس نزدیکی با ناحیه تناسلی و مایعات بدن دارد و همین موضوع می‌تواند باعث ابتلا به تبخال تناسلی شود. ممکن است که تبخال در کنار لب‌ها یا درون دهان مشاهده شوند.

ابتلا به سوزاک

سوزاک نیز یکی دیگر از عوارض رابطه جنسی دهانی است. زمانی که فرد با شخصی که دچار سوزاک است، اورال سکس برقرار کند، می‌تواند دچار سوزاک شود. سوزاک است یک عفونت باکتریایی بسیار مسری است که از طریق تماس جنسی با واژن، آلت تناسلی مرد، مقعد، دهان و یا از یک فرد با این بیماری منتقل می‌شود.

ابتلا به سفلیس​

سفلیس نیز یکی دیگر از انواع بیماری‌های مقاربتی است که ممکن است از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل شود. سفلیس نوعی عفونت باکتریایی است که از طریق تماس واژن، دهان، آلت تناسلی، مقعدی یا پوستی با زخم های سفلیس انتشار می یابد. زخم ها ممکن است کوچک یا غیرقابل مشاهده باشند، بنابراین تنها راهی که فرد می تواند با اطمینان از سفلیس مطلع شود آزمایش است.

موارد بالا جزو شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی دهانی و اورال سکس انتقال پیدا می‌کنند. علاوه بر این موارد، ممکن است که فرد در رابطه جنسی دهانی به بیماری‌های دیگری مثل HIV، کلامیدیا، شپش عانه و … نیز منتقل شود؛ اما ریسک ابتلا به این بیماری‌ها در رابطه جنسی دهانی نسبت به موارد بالا کمتر است.

مشکلات جنسی یا اختلالات جنسی یکی از اصلی‌ترین دلایل سردی زوج‌ها، طلاق و خیانت شناخته می‌شود. مشکلات جنسی می‌توانند تاثیرات منفی زیادی روی رابطه بین شما و همسرتان بگذارند و این تاثیرات تنها محدود به رابطه جنسی و تخت خواب نمی‌باشد و حتی روی روابط عاطفی شما نیز تاثیرگذار است.

اقدامات لازم پیش از رابطه جنسی دهانی

همانطور که مشاهده کردید، رابطه جنسی دهانی و اورال سکس کاملا ایمن نیست و همچنان ممکن است که شما از طریق رابطه جنسی دهانی به بیماری‌های مقاربتی مختلف مبتلا شوید. علاوه بر این، با توجه به تماس نزدیک دهان با ناحیه تناسلی و مقعد در رابطه جنسی دهانی، رعایت بهداشت پیش از انجام اورال سکس بسیار مهم و ضروری است تا از ابتلا به هرگونه عفونت و آلودگی جلوگیری شود.

با این حال، برخی از زوج‌ها همچنان تصمیم دارند که اورال سکس را در روابط زناشویی خود بگنجانند و انجام دهند. برای حفظ بهداشت و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مختلف، لازم است اقدامات لازم پیش از رابطه جنسی دهانی را در نظر بگیرید و رعایت کنید. در ادامه، برخی از مهم‌ترین اقدامات لازم پیش از رابطه جنسی دهانی را با هم بررسی می‌کنیم:‌

استفاده از کاندوم

یکی از مواردی که می‌تواند مانع از ابتلا به بیماری‌های مختلف در اورال سکس شود، استفاده از انواع کاندوم مردانه و زنانه است. کاندوم مانع تماس مستقیم با سطح پوست می‌شود و ناحیه تماس در رابطه جنسی دهانی را کاهش می‌دهد و از این طریق، ریسک ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی و مقاربتی در رابطه جنسی دهانی را نیز کم‌تر می‌کند.

برای رابطه جنسی دهانی، بهتر است که از انواع کاندوم لاتکس ساده و بدون موارد روان‌کننده استفاده کنید. همچنین استفاده از کاندوم زنانه نیز مانع از انتقال ترشحات واژن به بیرون می‌شود و برای رابطه جنسی دهانی مناسب است.

استفاده از سدهای دهانی

یکی دیگر از ابزارهایی که در رابطه جنسی دهانی به ما کمک می‌کند و مانع از انتقال بیماری‌های مقاربتی می‌شود، سدهای دهانی هستند. سد دهانی ورقه‌ای کوچک و لاتکس یا پلی اورتان است که مثل یک سد بین دهان و واژن یا مقعد در زمان رابطه جنسی دهانی عمل می‌کند. سد دهانی میزان تماس بین دهان و اندام تناسلی و مقعد را کاهش داده و خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کم می‌کند.

رعایت بهداشت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رابطه جنسی دهانی باید رعایت کنید و در نظر داشته باشید، رعایت بهداشت، به خصوص بهداشت ناحیه تناسلی است. از آن جایی که در رابطه جنسی دهانی، لب‌ها و دهان فرد به طور مستقیم با ناحیه تناسلی در ارتباط است، بسیار مهم است که پیش از شروع رابطه جنسی حتما آن ناحیه را به‌خوبی شستشو دهید. همچنین در صورت استفاده از کاندوم، حتما آن را در هر مرحله از رابطه جنسی تعویض کنید تا دچار عفونت‌های مختلف نشوید.

ایجاد تنوع در رابطه جنسی، کلیدی‌ترین راه‌حل برای جلوگیری از تکراری‌ شدن و یکنواخت شدن رابطه جنسی است. اما، یکی از سوالات متداولی که اغلب زوج‌ها در جلسات سکس تراپی می‌پرسند، این است که چگونه می‌توان در رابطه جنسی تنوع ایجاد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا