رایج ترین اختلالات جنسی در جامعه ایران - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

رایج ترین اختلالات جنسی در جامعه ایران

مشکلات جنسی یا اختلالات جنسی یکی از اصلی‌ترین دلایل سردی زوج‌ها، طلاق و خیانت شناخته می‌شود. مشکلات جنسی می‌توانند تاثیرات منفی زیادی روی رابطه بین شما و همسرتان بگذارند و این تاثیرات تنها محدود به رابطه جنسی و تخت خواب نمی‌باشد و حتی روی روابط عاطفی شما نیز تاثیرگذار است.

سکس و رابطه جنسی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های ازدواج و تشکیل خانواده به شمار می‌رود و در صورتی در رابطه جنسی شما و همسرتان مشکلاتی وجود داشته باشد، باید هرچه سریع‌تر به دنبال حل آن باشید.

برخلاف باور عموم که تصور می‌کنند مشکلات جنسی بسیار محدود است و تنها عده کمی دچار آن می‌شوند؛ باید بدانید که اتفاقا مشکلات جنسی و اختلالات جنسی بسیار زیاد است و زوج‌های زیادی درگیر آن هستند. با احتمال بالایی می‌توان گفت که همه زوج‌ها، حداقل یکبار در طول زندگی مشترک خود با مشکلات جنسی و اختلالات جنسی روبه‌رو خواهند شد.

متاسفانه بسیاری از افراد و زوج‌ها، به دلیل مسائلی مثل خجالت کشیدن از مطرح کردن مشکلات جنسی، کمبود اعتماد به نفس، ناامیدی در حل مشکلات جنسی و … معمولا مشکلات جنسی و اختلالات جنسی خود را بیان نمی‌کنند و به دنبال راه‌حلی موثر برای درمان مشکلات جنسی نیستند. در برخی از مواقع، فرد حتی مشکل جنسی خود را با همسر خود نیز مطرح نمی‌کند و درباره رابطه جنسی و چگونگی لذت بردن از سکس با یکدیگر صحبت نمی‌کنند؛ همین موضوع باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری در رابطه عاطفی و زندگی مشترک زوج می‌شود و حتی می‌تواند باعث خیانت یا جدایی زوج‌ها نیز شود.

صحبت درباره رابطه جنسی می‌تواند تا میزان قابل توجهی از مشکلات جنسی را خیلی راحت حل کند. در ابتدا ازدواج، ما نسبت به بدن یکدیگر و نیازهای جنسی هم شناخت کافی نداریم؛ همین موضوع می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جنسی مختلفی شود؛ اما با صحبت درباره رابطه جنسی با یکدیگر به درک بهتری از نیازهای هم می‌رسیم و از این طریق می‌توانیم بخش زیادی از مشکلات جنسی را حل کنیم و از رابطه جنسی لذت ببریم. با این حال، برخی از مشکلات جنسی که تحت عنوان اختلالات جنسی شناخته می‌شوند نیز ممکن است با روش‌های ساده‌ای مثل صحبت کردن درباره رابطه جنسی حل نشوند و نیاز به درمان تخصصی‌تر و کمک گرفتن از مشاور و سکس تراپیست داشته باشند.

خوشبختانه این روزها، اختلالات جنسی بسیار سریع و راحت قابل درمان هستند و شما می‌توانید با کمک یکدیگر و همچنین مشورت‌های یک زوج درمانگر و سکس تراپیست، از پس بسیاری از این مشکلات جنسی به‌آسانی بر بیایید و مانع این موضوع شوید که این مشکلات روی زندگی زناشویی و عاطفی شما تاثیرگذار باشد.

همانطور که گفتیم، مشکلات جنسی بسیار رایج و شایع هستند و اغلب زوج‌ها آن را تجربه می‌کنند. با این حال، با توجه به فرهنگ و تابوهای موجود در کشور ما و همچنین عدم وجود آموزش درست، اغلب افراد این موضوع را پنهان می‌کنند و درباره آن صحبت نمی‌کنند. در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، قصد داریم درباره اختلالات جنسی رایج در جامعه ایران صحبت کنیم و برخی از این اختلالات را معرفی کنیم و در نهایت، راه حلی مناسب برای درمان اختلالات جنسی پیشنهاد کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از زوج‌هایی هستید که تصور می‌کنید تنها شما هستید که دچار مشکلات و اختلالات جنسی هستید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا با رایج‌ترین اختلالات جنسی در جامعه ایران آشنا شوید.

اختلالات جنسی و مشکلات جنسی‌ تاثیر زیادی روی رابطه عاطفی شما خواهند داشت؛ از این رو بسیار مهم است در صورت مشاهده هرگونه اختلال جنسی، در وهله اول این موضوع را با همسر خود در میان بگذارید و سپس به دنبال راه حلی مناسب و اصولی برای درمان اختلالات جنسی باشید. مراجعه به سکس تراپیست یکی از آن روش‌هایی است که در بسیاری از موارد به درمان مشکلات جنسی کمک می‌کند. ما در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، سعی کرده‌ایم تا جلسات سکس تراپی و مشاوره جنسی را در محیطی امن، آرام، حرفه‌ای و بسیار خصوصی برگزار کنیم تا بتوانیم به حل مشکلات جنسی زوج‌ها کمک کنیم. جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، زیر نظر متخصصان سکس تراپی و سکس تراپیست‌های حرفه‌ای برگزار می‌شود که می‌توانند به شما در حل مشکلات جنسیتان کمک کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز و همچنین رزرو وقت سکس تراپی، روی لینک زیر کلیک کنید.

اختلالات جنسی رایج در جامعه ایران

اگرچه صحبت از مشکلات و اختلالات جنسی در بین ما ایرانیان خیلی مرسوم نیست و اغلب به خاطر خجالت کشیدن یا حیا، این گونه موارد را حتی پیش شریک جنسی خود نیز بیان نمی‌کنیم، اما باید بدانید که اختلالات جنسی در جامعه ایران نیز شایع است و بسیاری از زوج‌ها با آن درگیر هستند.

متاسفانه به دلیل عدم بیان و عدم پذیرش اینگونه مشکلات و اختلالات در رابطه جنسی، درمان آن نیز برای زوج‌ها دشوارتر می‌شود؛ اما اگر اختلالات جنسی مختلف را بشناسید و درباره آن با همسر خود گفتگو کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل یا نارضایتی در رابطه جنسی، آن را بیان کنید، خیلی سریع می‌توانید بسیاری از اختلالات جنسی را درمان کنید و رضایت جنسی خود را بالا ببرید و یک سکس لذت‌بخش تجربه کنید. در ادامه این نوشته، برخی از رایج‌ترین اختلالات جنسی در بین آقایان و خانم‌ها در جامعه ایران را معرفی می‌کنیم.

صحبت درباره رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین مواردی است که زوج‌ها باید در زندگی مشترک خود رعایت کنند و باعث بالا رفتن کیفیت رابطه جنسی می‌شود. صحبت در مورد رابطه جنسی این امکان را به شما می‌دهد که یکدیگر و نیازهای جنسی هم را بهتر و دقیق‌تر بشناسید و انتظاراتتان از سکس و رابطه جنسی را مشخص کنید. معمولا زوج‌هایی که توانایی و مهارت صحبت و گفتگو درباره رابطه جنسی خود را دارند، رابطه جنسی بهتر و جذاب‌تری را با یکدیگر تجربه می‌کنند و تا سال‌ها پس از ازدواج نیز از داشتن رابطه جنسی لذت کافی می‌برند.

رایج ترین اختلالات جنسی در بین آقایان

معمولا اختلالات جنسی در آقایان باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود و ممکن است پس از مدتی فرد از داشتن رابطه جنسی دلسرد شود و علاقه و تمایلی به رابطه جنسی از خود نشان ندهد. در ادامه برخی از رایج‌ترین اختلالات جنسی در بین آقایان ایرانی و همچنین راهکارهای درمان آن را معرفی می‌کنیم:

زود انزالی (انزال زود هنگام)

زود انزالی کی از رایج‌ترین اختلالات جنسی در بین مردان ایرانی است و بسیاری از آقایان را درگیر خود کرده است. شاید در نگاه اول، این مشکل خیلی بزرگ به نظر نرسد؛ اما باید بدانید که زود انزالی باعث می‌شود که مدت زمان رابطه جنسی بسیار کوتاه‌ باشد و هر دو طرف، از داشتن رابطه جنسی لذت نبرند.

متاسفانه گسترش فیلم‌های پورن باعث شده است که افراد دید غیرواقعی نسبت به رابطه جنسی پیدا کنند. معمولا در فیلم‌های پورن، رابطه جنسی بسیار طولانی‌ مدت است؛ اما در حالت عادی، باید گفت که به طور میانگین، در رابطه جنسی حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد تا مرد به انزال برسد؛ پس اگر فرد در مدت زمان بسیار کوتاه‌تر از این زمان به انزال برسد، دچار اختلال زود انزالی است و باید برای درمان آن اقدام کند.

معمولا زود انزالی با چند جلسه سکس تراپی، روان درمانی و رفتار درمانی، خیلی سریع درمان می‌شود. در این جلسات، درمانگر با ارائه تکنیک‌های مختلف و همچنین پیدا کردن ریشه‌های روانی زود انزالی فرد، سعی در درمان او دارد.

زود انزالی یکی از رایج‌ترین مشکلات جنسی در بین آقایان است که نیاز به درمان دارد. اغلب مردها با زیاد شدن سنشان، مشکلات جنسی مختلفی را تجربه می‌کنند و این موضوع کاملا طبیعی است که عملکرد جنسی با بالا رفتن سن، کاهش پیدا کند. همچنین ممکن است که برخی از مسائل مثل استرس و اضطراب، فشار کاری و … روی عملکرد جنسی آقایان تاثیر بگذارد.

دیر انزالی

دیر انزالی نیز یکی دیگر از مشکلات جنسی رایج در بین آقایان است که دقیقا نقطه مقابل زود انزالی قرار دارد. فرد مبتلا به دیر انزالی، همانطور که از نام آن مشخص است، انزال و ارگاسم را در طول رابطه جنسی تجربه نمی‌کند یا خیلی دیر تجربه می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث نارضایتی او و همسرش شود و حتی روی اعتماد به نفس همسر و همچنین کیفیت رابطه جنسی نیز تاثیرگذار باشد.

اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یکی دیگر از اختلالات جنسی رایج در بین مردان ایرانی است که مشکلات متعددی را در رابطه جنسی به وجود می‌آورد. فردی که دچار مشکل اختلال نعوظ است، نمی‌تواند به اندازه‌ کافی و طولانی، نعوظ را حفظ کند تا رابطه جنسی کامل و لذت‌بخشی را تجربه کند.

اختلال نعوظ می‌تواند به دلایل فیزیولوژیکی مثل مشکلات هورمونی و باریک شدن رگ های خون در آلت بخاطر فشار خون رخ دهد؛ البته دلایل روانی و روحی مثل استرس، اضطراب، اعتماد به نفس پایین در رابطه جنسی، وسواس جنسی شدید برای راضی نگه داشتن پارتنر و … نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن اختلال نعوظ در مردان شود. اختلال نعوظ معمولا با مراجعه به پزشک متخصص اورولوژیست، اگر به دلایل فیزیولوژیکی رخ دهد، یا مراجعه به روان درمانگر و رفتار درمانگر، قابل درمان است.

رایج ترین اختلالات جنسی در بین خانم‌ها

صحبت از سکس و مشکلات رابطه جنسی برای خانم‌های ایرانی، چندین برابر سخت‌تر از آقایان است. در جامعه ما، به دلیل وجود فرهنگ‌ها، تابوها و سنت‌های مختلف، معمولا خانم‌ها از صحبت درباره رابطه جنسی و مشکلات جنسی خودداری می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که مشکلات جنسی مختلفی در رابطه را تجربه کنند و حتی آن را با همسر و شریک جنسی خود در میان نگذارند؛ تا حدی که برخی از خانم‌ها حتی تا چندین سال پس از زندگی مشترک و شروع رابطه جنسی خود نیز، به اوج لذت جنسی، ارگاسم، نمی‌رسند و داشتن رابطه جنسی لذت نمی‌برند. در ادامه برخی از رایج‌ ترین اختلالات جنسی در بین زنان را بررسی می‌کنیم:

اختلال ارگاسم

اختلال ارگاسم یکی از رایج ترین اختلالات جنسی در بین زنان به شمار می‌رود. تحقیقات صورت گرفته در این مورد نشان می‌دهد که حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد زنان در طول زندگی خود هرگز ارگاسم را تجربه نکرده‌اند؛ اگرچه ارگاسم در زنان بسیار پیچیده‌تر از ارگاسم مردان است و زنان برای لذت بردن از رابطه جنسی لزوما به ارگاسم نیاز ندارند، با این حال،  در برخی از خانم‌ها رسیدن به ارگاسم بسیار مهم است و این موضوع می‌تواند روی رابطه جنسی آن‌ها تاثیرگذار باشد.

اختلال ارگاسم می‌تواند دلایل گوناگونی از جمله مشکلات هورمونی، مصرف داروی خاص یا مشکلات روانشناختی داشته باشد. همچنین برخی از خانم‌ها ممکن است از سکس و از دست دادن کنترل خود و رها شدن در آن لحظه واهمه داشته باشند و همین موضوع باعث اضطراب در حین سکس شود و از رسیدن به ارگاسم جلوگیری کند. همچنین وارد نبودن شریک جنسی و عدم شناخت نیازها و تحریکات جنسی نیز می‌تواند روی نرسیدن به ارگاسم تاثیرگذار باشد. علاوه بر این، اختلالاتی مثل افسردگی یا تجربه تروما در گذشته نیز می‌تواند روی ارگاسم زنان تاثیرگذار باشد و باعث اختلال ارگاسم شود.

اختلال ارگاسم در خانم‌ها معمولا با مراجعه به روانشناس و پیدا کردن ریشه‌های روانشناختی آن و همچنین شرکت در جلسات سکس تراپی جهت برقراری ارتباط بهتر در حین سکس و رابطه جنسی با همسر می‌تواند درمان شود.

مشکلات جنسی در بین خانم ها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. باز هم به دلیل تفکرات غلط و سنتی، معمولا خانم‌ها از مشکلات جنسی خود صحبت نمی‌کنند و نگران این موضوع هستند که برچسب «بی‌حیایی» از طرف جامعه بخورند. مشکلات جنسی در بین خانم ها نیز به همان نسبت آقایان بسیار رایج است و می‌تواند کیفیت رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی نیز یکی دیگر از اختلالات جنسی رایج در بین خانم‌های ایرانی است. معمولا با بالا رفتن سن و نزدیک‌ شدن به یائسگی در خانم‌ها، میل جنسی نیز به نسبت کاهش پیدا می‌کند. با این حال، در برخی از خانم‌ها کاهش میل جنسی خیلی سریع‌تر اتفاق می‌افتد و تاثیرات منفی زیادی روی رابطه زناشویی و ازدواج آن‌ها می‌گذارد.

کاهش میل جنسی در خانم‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی، حضور در شرایط استرس‌زا، افسردگی، خستگی بیش از حد، بارداری و شرایط پس از زایمان، تجربه رابطه جنسی دردناک یا بدون لذت و … رخ دهد. در اغلب موارد، کاهش میل جنسی در زنان دلایل روانشناختی دارد و با مراجعه به روان درمانگر و همچنین شرکت در جلسات سکس تراپی، قابل درمان است.

بی میلی جنسی یا سرد مزاجی یکی از رایج‌ترین اختلالات جنسی در بین زنان است. حدود یک سوم خانم‌ها در طول دوران رابطه زناشویی خود، دچار بی میلی جنسی می‌شوند. بی میلی می‌تواند موقعتی باشد و تنها در برخی شرایط پیش آید که طبیعی است؛ اما اگر بی میلی جنسی زنان به صورت طولانی‌ مدت و دائمی به وجود آید، می‌تواند مشکلات زیادی برای رابطه جنسی و رابطه زناشویی و حتی رابطه عاطفی زوجین ایجاد کند.

واژینیسموس

واژینیسموس یا رابطه جنس دردناک یکی دیگر از از اختلالات جنسی رایج در بین خانم‌های ایرانی است که متاسفانه همچنان بسیاری از زوج‌ها، آگاهی درستی نسبت به آن ندارند. برخی از زنان هنگام برقراری رابطه جنسی، دچار انقباض به صورت ناخودآگاه می‌شوند و این انقباض ماهیچه‌ها باعث می‌شود که دخول و رابطه جنسی برای فرد بسیار دردناک باشد.

واژینیسموس در اغلب موارد ریشه روانی دارد و بیشتر به خاطر ذهنیت فرد نسبت به سکس رخ می‌دهد. خوشبختانه در سال‌های اخیر مطالعات متعددی روی اختلال واژینیسموس صورت گرفته است و روش‌هار درمانی موثری برای آن ارائه شده است.

واژینیسموس یکی از اختلالات جنسی است که شیوع آن در ایران و کشورهایی که تابو جنسی دارند، بسیار زیاد است. خانم‌های مبتلا به اختلال واژینیسموس نمی‌توانند به‌راحتی رابطه جنسی و دخول را تجربه کنند و سکس برای این دسته از افراد بسیار دردناک یا حتی غیرممکن می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا