اختلال واژینیسموس یا دخول دردناک چیست؟ درمان واژینیسموس - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
واژینیسموس

اختلال واژینیسموس یا دخول دردناک چیست؟ درمان واژینیسموس

واژینیسموس یکی از اختلالات جنسی است که شیوع آن در ایران و کشورهایی که تابو جنسی دارند، بسیار زیاد است. خانم‌های مبتلا به اختلال واژینیسموس نمی‌توانند به‌راحتی رابطه جنسی و دخول را تجربه کنند و سکس برای این دسته از افراد بسیار دردناک یا حتی غیرممکن می‌شود.

این اختلال معمولا به دلیل شرایط روانی و ترس از سکس به وجود می‌آید؛ با این حال در برخی از موارد نیز واژینیسموس می‌تواند دلایل فیزیولوژیکی داشته باشد. فرد مبتلا به واژینیسموس، هنگام برقراری رابطه جنسی، به صورت کاملا ناخودآگاه، عضلات واژن و لگن خود را منقبض می‌کند؛ همین موضوع باعث می‌شود که سکس و دخول بسیار دردناک و غیرممکن شود.

دخول دردناک یکی از اختلالات جنسی بسیار مهم است که تاثیرات زیادی روی رابطه جنسی زن و شوهر دارد؛ همچنین این اختلال می‌تواند رابطه عاطفی و روابط زن و شوهر را نیز به شدت تحت تاثیر قرار دهد و در بسیاری از مواقع نیز باعث طلاق یا خیانت در زندگی زناشویی شده است.

از این رو بسیار مهم است که در صورت مواجه با این اختلال، بدون هیچگونه خجالتی به فکر درمان علمی و تخصصی آن باشید. خوشبختانه امروزه روش‌های درمانی بسیار زیادی برای درمان اختلال واژینیسموس وجود دارد که به درمان این اختلال کمک بسیار زیادی می‌کنند.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم درباره اختلال واژینیسموس، علل بروز اختلال واژینیسموس و روش‌های درمان اختلال واژینیسموس صحبت کنیم. اگر شما هم به نوعی با این اختلال درگیر هستید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

اختلال واژینیسموس در اغلب موارد ریشه روحی و روانی دارد. در چنین شرایطی توصیه می‌شود که به روان درمانگر و سکس تراپیست مراجعه کنید و پس از چند جلسه صحبت و روان درمانی و انجام تمریناتی که سکس تراپیست به شما ارائه می‌دهد، خیلی سریع می‌توانید این اختلال را درمان کنید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، امکان برگزاری جلسات سکس تراپی، زیر نظر بهترین متخصصان و سکس تراپیست‌ها را دارد. شما می‌توانید برای رزرو وقت سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، از طریق لینک زیر اقدام کنید.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یکی از اختلالات جنسی است که در آن عضلات واژن و کف لگن، در حین برقراری رابطه جنسی، به صورت ناخودآگاه دچار انقباضات شدید می‌شود و دخول و رابطه جنسی را با مشکل روبه‌رو می‌کند. افرادی که دچار واژینیسموس می‌شوند، نمی‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند یا اگر موفق به برقراری رابطه جنسی و دخول شوند، دخول دردناک را تجربه می‌کنند.

واژینیسموس

واژینیسموس از جمله مواردی است که در جلسات سکس تراپی باید مطرح شود و این اختلال به کمک یک سکس تراپیست ماهر و انجام تمرینات مختلف، به‌راحتی قابل درمان است. مشکلات و اختلالات جنسی امری کاملا رایج در ازدواج است و همه زوج‌ها حداقل یک بار آن را تجربه خواهند کرد. برخی از مشکلات جنسی به صورت موقت رخ می‌دهند و نیاز به درمان خاصی ندارند و معمولا خیلی سریع و خود به خود رفع می‌شوند؛ اما گروه دیگری از اختلالات جنسی وجود دارد که نیاز به درمان حرفه‌ای دارد.

دلایل بروز اختلال واژینیسموس

اختلال واژینیسموس می‌تواند به دلایل فیزیولوژیکی یا روحی و روانی رخ دهد. در اغلب موارد، این دلایل روحی و روانی است که باعث بروز اختلال واژینیسموس در فرد می‌شود که با شرکت در جلسات سکس تراپی کاملا قابل درمان است.

دلایل فیزیولوژیکی

در برخی از موارد، دخول دردناک و غیرممکن می‌تواند به دلایل فیزیولوژیکی باشد. مشکل در انقباضات عضلات واژن، داشتن هایمن سپتوم‌دار، تنگی واژن و … از جمله موارد فیزیولوژیکی است که باعث بروز اختلال واژینیسموس می‌شود. در چنین شرایطی، برای درمان باید با متخصص زنان مشورت کنید و معمولا با تمرین و در برخی از موارد جراحی‌های ساده، اختلال واژینیسموس کاملا درمان می‌شود.

دلایل روحی و روانی

در اغلب موارد، اختلال واژینیسموس به دلیل دلایل روحی و روانی اتفاق می‌افتد. ترس از سکس، اضطراب موقع سکس، ناآگاهی در مورد رابطه جنسی و برانگیختگی جنسی، استرس، افسردگی، تجربه‌ی تلخ در گذشته یا تجربه تجاوز و … از جمله مواردی است که باعث بروز اختلال واژینیسموس می‌شود.

در چنین شرایطی، لازم است که ریشه اصلی این اختلال را جستجو کنیم و با کمک جلسات مشاوره و سکس تراپی، به درمان اختلال واژینیسموس کمک کنیم. معمولا در کنار جلسات سکس تراپی، به زوج‌ها پیشنهاد می‌شود که در جلسات زوج درمانی نیز شرکت کنند تا هم روند درمان واژینیسموس بهتر اتفاق بیوفتد و هم از اثرات منفی آن روی زندگی مشترک کاسته شود.

فراموش نکنید که اختلال واژینیسموس یک مشکل زناشویی و دوطرفه است و درمان آن نباید تنها به دوش زن باشد؛ بلکه بهتر است در جلسات سکس تراپی به صورت زوجی شرکت کنید و در این مسیر یکدیگر را همراهی کنید.

سکس تراپی نوعی درمان روانشناسی و تخصصی برای حل مشکلات رابطه جنسی و بالا بردن کیفیت رابطه جنسی بین زوجین است. رابطه جنسی تاثیر زیادی روی زندگی مشترک دارد و مشکلات رابطه جنسی می‌تواند زندگی مشترک شما را در طولانی مدت تحت تاثیر قرار دهد.

علائم واژینیسموس

یکی از اصلی‌ترین علائم و نشانه های واژینیسموس، دخول دردناک و عدم امکان برقراری رابطه جنسی است؛ البته این موضوع را نیز در نظر بگیرید که در تجربه‌های اول رابطه جنسی، به دلیل عدم آگاهی زوجین و بی‌تجربگی، ممکن است دخول با مشکل روبه‌رو شود؛ اما اگر تا مدت‌ها بعد نیز امکان برقراری رابطه جنسی را نداشتید یا دخول دردناک را تجربه کردید، احتمالا دچار واژینیسموس شده‌اید. از جمله علائم واژینیسموس عبارتند از:

  • سوزش در ناحیه تناسلی
  • ترس از برقراری رابطه جنسی
  • درد هنگام رابطه جنسی
  • کاهش میل جنسی

اختلال واژینیسموس می‌تواند تاثیرات منفی روی کیفیت رابطه جنسی شما بگذارد. رابطه جنسی بخش مهمی از ازدواج به شمار می‌رود. کیفیت رابطه جنسی شما می‌تواند روی ابعاد دیگر رابطه شما و همسرتان تاثیرگذار باشد. با توجه به اینکه در کشور ما آموزش‌های جنسی بسیار پایین است، بسیاری از افراد پس از ازدواج با مشکلات رابطه جنسی مواجه می‌شوند و این مشکلات و اختلالات جنسی، رابطه آن‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

درمان واژینیسموس

خوشبختانه روش‌های درمانی زیادی برای درمان واژینیسموس وجود دارد که همه آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا این اختلال را به‌راحتی درمان کنید و رابطه جنسی باکیفیتی را تجربه کنید. پیش از آن که هر اقدام درمانی برای واژینیسموس انجام دهید، لازم است که به متخصص زنان مراجعه کنید تا با معاینه مطمئن شوید که واژینیسموس شما دلایل فیزیولوژیکی ندارد. سپس می‌توانید از سایر روش‌های درمان واژینیسموس کمک بگیرید. از جمله روش‌های درمان واژینیسموس که می‌تواند به درمان این اختلال کمک کند، عبارتند از:

رابطه جنسی بهتر

مراجعه به سکس تراپیست

اولین قدمی که برای درمان واژینیسموس بردارید،  مراجعه به سکس تراپیست است. سکس تراپیست می‌تواند به شما در بالا بردن کیفیت رابطه جنسی کمک کند. همچنین مشاوره با سکس تراپیست می‌تواند به برهم زدن تصورات غلط شما درباره رابطه جنسی کمک کند. در نهایت، سکس تراپیست با راهنمایی‌ها و تمرین‌هایی که به شما می‌دهد، می‌توواند کمک کند تا واژینیسموس را خیلی سریع و راحت درمان کنید.

سکس تراپی شامل همه روش‌های درمانی مربوط به مشکلات جنسی است. مشکلات جنسی تاثیر بسیار زیادی روی رابطه زوجین دارد و اگر به موقع به آن پرداخته نشود، می‌تواند همه ابعاد رابطه و ازدواج را تحت تاثیر قرار دهد. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک مشاوره غرب تهران، امکان برگزاری جلسات سکس تراپی را برای زوجین در محیطی امن، آرام و زیر نظر بهترین سکس‌ تراپیست‌ها فراهم کرده است. در جلسات سکس تراپی کلینیک روانشناسی برگ سبز، هر یک از زوجین این امکان را دارند تا به دور از خجالت و اضطراب، درباره مشکلات جنسی خود و رابطه صحبت کنند.

تمرینات ورزشی مخصوص واژینیسموس

برخی از تمرینات ورزشی نیز وجود دارند که به تقویت عضلات واژن و عضلات کف لگن کمک می‌کند. این تمرینات باعث می‌شود که شما کنترل بهتری روی عضلات واژن خود داشته باشید و انقباضات واژن را کنترل کنید. از جمله تمریناتی که به درمان واژینیسموس کمک می‌کند، تمرینات ورزشی کگل است.

درمان واژینیسموس با دیلاتور

در برخی از موارد، لازم است که برای درمان واژینیسموس از ابزارها و روش‌های تکنیکی‌تر استفاده شود. یکی از مرسوم‌ترین روش‌های درمان واژینیسموس در دنیا، درمان واژینیسموس با دیلاتور است. در این روش، فرد سعی می‌کند تا به‌مرور زمان، دیلاتورهای سایزهای مختلف را وارد واژن خود کند و به‌ نوعی با دیلاتور تمرین کند. 

این روش به فرد کمک می‌کند تا انقباضات واژن خود را کنترل کند و در دراز مدت، بتواند رابطه جنسی برقرار کند. استفاده از ژل لوبریکانت در حین تمرین با دیلاتور و همچنین رابطه جنسی نیز می‌تواند به درمان واژینیسموس کمک کند.

بیوفیدبک

یکی دیگر از روش های درمان واژینیسموس که در سال‌های اخیر مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است، درمان واژینیسموس با بیوفیدبک است. در این روش ما سعی می‌کنیم تا سیگنال‌های مغزی که باعث انقباض ناخودآگاه عضلات واژن می‌شوند را کنترل کنیم.

بیوفیدبک یکی از روش‌های نوروتراپی است که به درمان بسیاری از اختلالات روان کمک می‌کند. با کمک روش بیوفیدبک شما می‌توانید روی اعمال غیرارادی خود کنترل داشته باشید و از این طریق می‌توان تا حدی مغز را کنترل کرد.

استفاده از پروتز و بوتاکس

یکی دیگر از روش‌های درمان واژینیسموس، استفاده از پروتزهای درمانی است که درون واژن قرار می‌گیرد و باعث گشاد شدن واژن و مانع از انقباض آن می‌شود؛ همچنین تزریق ژل در ناحیه تناسلی باعث فلج شدن عضلات آن ناحیه شده و جلو انقباضات واژن را می‌گیرد. البته این روش‌ها درمان قطعی واژینیسموس به حساب نمی‌آیند و در همه موارد نیز به درمان واژینیسموس کمک نمی‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا