تاثیر وسواس بر روابط جنسی زن و مرد - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
وسواس جنسی

تاثیر وسواس بر روابط جنسی زن و مرد

وسواس فکری یا OCD یکی از اختلالات شایع در بین افراد است که نیاز به درمان دارد. OCD روی همه جنبه‌ّای زندگی شما تاثیرگذار است و می‌تواند آن را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از مواردی که وسواس فکری و عملی تاثیر بسیار زیادی روی آن دارد، روابط جنسی است.

افراد مبتلا به اختلال OCD، نمی‌توانند از روابط جنسی خود لذت کافی ببرند. این اختلال تاثیر بسیار زیادی روی روابط جنسی زن و مرد خواهد داشت و مانع از رسیدن به لذت جنسی می‌شود. همین موضوع باعث سردی در روابط جنسی و از بین رفتن صمیمیت بین زن و مرد می‌شود.

فرد مبتلا به وسواس، افکار منفی و وسواسی را در حین رابطه جنسی نیز همراه خود دارد. فکر کردن به این موضوع که آیا به اندازه کافی خوب هستم، آیا عملکرد خوبی دارم، موجب آزار هستم و افکاری از این دست، جزو متداول‌ترین افکار وسواسی در روابط جنسی است.

چنین افکاری مانع لذت بردن از سکس می‌شود و باعث می‌شود که فرد عملکرد خوبی در حین رابطه جنسی نداشته باشد. در بسیاری از موارد، OCD مانع از برانگیختگی جنسی و کشش جنسی می‌شود و به مرور زمان، منجر به سرد مزاجی می‌شود.

وسواس در روابط جنسی زن و مرد از آن دسته مواردی است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود. در صورتی که این اختلال نادیده گرفته شود، رابطه جنسی زن و مرد به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت.

در این مقاله از سری مقالات کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم به بررسی تاثیر وسواس بر روابط جنسی زن و مرد بپردازیم و راهکارهای درمانی برای آن ارائه دهیم. اگر شما هم به نوعی با اختلال OCD درگیر هستید و این موضوع روی روابط جنسی شما تاثیر منفی گذاشته است، در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

OCD از آن دسته اختلالاتی است که روابط جنسی زن و مرد نیز تاثیرگذار است و آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. روابط جنسی سالم و لذت‌بخش، بخش مهمی از ازدواج و رابطه زن و مرد است؛ از این رو بسیار مهم است تا مشکلات و اختلالات جنسی را بر طرف کنید. سکس تراپی کمک بسیار زیادی به درمان بسیاری از اختلالات جنسی می‌کند. در صورت بروز هرگونه مشکل در روابط جنسی، بهتر است هرچه سریع‌تر به سکس تراپی مراجعه کنید.

وسواس فکری (OCD) چیست؟

پیش از آن که به سراغ تاثیر وسواس بر روابط جنسی برویم، بهتر است توضیحی خلاصه درباره وسواس فکری و OCD بدهیم. وسواس فکری یکی از اختلالات شایع در بین نوجوانان و بزرگسالان است. فرد مبتلا به وسواس فکری عملی، افکار آزار دهنده و تکرار شونده‌ای را در ذهن دارد. این افکار شاید در ابتدا بسیار ساده به نظر برسند، اما می‌توانند زندگی فرد را به طور کلی مختل کنند.

فرد مبتلا به وسواس فکری، در مورد همه چیز شک دارد. ترس و استرس موجب می‌شود تا فرد همه چیز را بارها و بارها چک کند. وسواس فکری در هر فردی به گونه‌ای ظاهر می‌شود. برخی روی تمیز و پاکیزه بودن حساسیت دارند و گروه دیگر روی مرتب بودن.

وسواس فکری می‌تواند روی عملکرد جنسی نیز تاثیرگذار باشد و روابط جنسی زن و مرد را تحت تاثیر قرار دهید. در چنین شرایطی، افکار منفی مثل جذاب نبودن، عملکرد بد در حین رابطه جنسی و … هنگام رابطه جنسی به سراغ فرد می‌آیند و مانع از لذت بردن فرد می‌شود.

وسواس فکری(OCD) به گروهی از ترس‌ها، افکار و رفتارهای تکرار شونده گفته می‌شود که ناخواسته شما را مجبور به انجام برخی از کارها می‌کند. این افکار به قدری می‌توانند قوی و آزار دهنده باشند که زندگی نرمال و فعالیت‌های روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهند.

وسواس فکری (OCD) در روابط جنسی

تحقیقات نشان می‌دهد که ۲۴ درصد افراد مبتلا به وسواس فکری، افکار مزاحم جنسی را نیز تجربه می‌کنند؛ البته این عدد باید بیشتر از این باشد، زیرا بسیاری از افراد تمایلی به اعلام این موضوع ندارند.

افکار مزاحم جنسی و وسواس در روابط جنسی، هم در مردان و هم در زنان به طور یکسان رخ می‌دهد. این افکار می‌تواند روابط جنسی و صمیمانه میان زن و مرد را مختل کند. به دلیل ترس، اضطراب و ناراحتی فرد از افکار وسواس در حین روابط جنسی، فرد نمی‌تواند عملکرد خوبی در سکس داشته باشد و از رابطه جنسی لذت ببرد.

یک تصور اشتباه درباره وسواس فکری در روابط جنسی این است که افراد آن را با فانتزی‌های جنسی اشتباه می‌گیرند. فانتزی‌های جنسی لذت‌بخش هستند و فرد می‌تواند آن‌ را کنترل کند؛ اما در مورد وسواس فکری در حین رابطه جنسی، فرد هیج کنترلی روی آن ندارد.

افکار وسواس فکری، معمولا با ترس همراه هستند و فرد نگران این موضوع است که به انحرافاتی مانند پدوفیلی یا تجاوز کشیده شود. افراد متبلا به OCD تمایلی به داشتن چنین افکاری در حین رابطه جنسی ندارند و این افکار، آن‌ها را وحشت‌زده و خجالت‌زده می‌کند.

سکس تراپی

تاثیر وسواس بر روابط جنسی زن و مرد

وسواس فکری می‌تواند روی روابط جنسی زن و مرد نیز تاثیرگذار باشد. بسته به نوع وسواس که یکی از طرفین رابطه داشته باشد، این تاثیر می‌تواند متفاوت باشد.

وسواس تمیزی و نظم

افرادی که دچار وسواس تمیزی و نظم هستند، نمی‌توانند لذت کافی از رابطه جنسی ببرند. این افراد در حین رابطه درگیر این موضوعاتی که نکند مریض شوم، ملحفه کثیف شود، نیاز به حمام دارم و … هستند. حجوم همزمان این افکار باعث می‌شود که فرد از رابطه جنسی لذت نبرد. اگر فرد دچار وسواس نظم باشد، به طور مرتب این نگرانی را درباره مدت زمان رابطه جنسی و وقت استراحت و رسیدگی به کارها دارد. در چنین شرایطی نیز فرد نمی‌تواند روی رابطه جنسی تمرکز کند و از رابطه لذت ببرد.

کمالگرایی و وسواس جنسی

یکی دیگر از مواردی که روی رابطه جنسی تاثیرگذار است، کمالگرایی است. افکار وسواسی که به سراغ فرد کمالگرا می‌آیند باعث می‌شود که فرد از رابطه جنسی لذت نبرد. این افکار شامل وسواس به اندازه کافی خوب بودن، وسواس بی‌نقص بودن، ترس از انجام کار اشتباه و ناشایست و … می‌باشد.

سکس تراپی

درمان وسواس جنسی

وسواس جنسی نیاز به درمان فوری دارد. اگر شما هم افکار وسواسی حین رابطه جنسی را در خود یا شریک جنسیتان مشاهده کرده‌اید، بهتر است هرچه سریع‌تر به سراغ درمان آن بروید تا بیش از این رابطه جنسی شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

گفتن این جمله که « این افکار واقعی نیستند» یا « بیا روی این افکار تمرکز نکنیم» نمی‌تواند راه حل مناسبی برای فرد مبتلا به وسواس جنسی باشد. افراد مبتلا به اختلال OCD خود از غیرواقعی بودن ترس‌ها و افکار خود آگاه هستند؛ با این وجود نمی‌توانند جلوی آن‌ها را بگیرند. برای درمان موثر وسواس فکری، شما نیازمند کمک حرفه‌ای هستید.

روان درمانی

یکی از راهکارهای درمان وسواس فکری، روان درمانی است. از آن جایی که اغلب افرادی که مبتلا به OCD هستند، افکار وسواسی هنگام روابط جنسی را نیز دارند، برای درمان این افکار و داشتن سکس لذت‌بخش، باید به سراغ درمان OCD برویم. روان درمانی یکی از راهکارهای موثر برای درمان وسواس فکری است.

دارو درمانی

در اغلب موارد، روان درمانی به تنهایی چاره‌ساز نیست و روانشناس شما را به یک روانپزشک متخصص ارجاع می‌دهد. دارو درمانی یکی از روش‌های درمانی موثر برای کنترل افکار وسواسی است. روانپزشک با توجه به نوع وسواس و شرایط شما، داروهای موثر را تجویز خواهد کرد.

اغلب داروهایی که برای درمان OCD به‌کار گرفته می‌شود، بی‌میلی جنسی را به همراه دارد؛ از این رو، روانپزشک باید به این نکته‌ نیز توجه داشته باشد تا داروهایی را نیز برای کنترل میل جنسی در کنار آن‌ها تجویز کند.

سکس تراپی

برای تاثیر بیشتر، بهتر است در کنار جلسات روان درمانی و دارو درمانی، سکس تراپی را نیز پیگیری کنید. نکته‌ی مهمی که در مورد درمان وسواس جنسی وجود دارد، همراهی و حمایت شریک جنسی است. بهتر است در جلسات سکس تراپی به صورت زوجی شرکت کنید تا شریک جنسی شما نیز در مورد این اختلال و روند درمانی، آگاهی پیدا کند.

سکس تراپی نوعی تکنیک روانشناسی است که به درمان اختلالات رابطه جنسی بین زوجین می‌پردازد و عوامل پزشکی، روان، شخصی و بین فردی که روی رضایت جنسی تاثیر دارد را بررسی می‌کند. هدف از سکس تراپی، کمک به افراد برای حل چالش‌های فیزیکی و عاطفی در رابطه جنسی است تا میزان رضایت زوجین از رابطه جنسی بالا برود و زندگی جنسی لذت‌بخشی را تجربه کنند.

نوروتراپی

نوروتراپی نیز یکی از روش های درمان افکار OCD است که به درمان افکار مزاحم در حین رابطه جنسی نیز کمک می‌کند. در نوروتراپی، ما به دنبال تغییر در شیوه ارسال و دریافت پیام عصبی در مغز هستیم. با کمک نوروتراپی می‌توان سیگنال‌های ارسالی به سمت مغز که باعث به وجود آمدن افکار مزاحم می‌شوند، را کنترل و اصلاح کرد. 

نوروتراپی یک روش درمانی برای بیماری‌ها و اختلالاتی مانند اضطراب، وسواس فکری عملی و افسردگی حاد است. در نوروتراپی الگوهای مغزی که پیش از این تغییر کرده و باعث بروز چنین اختلالاتی می‌شوند را تغییر می‌دهیم. هدف نوروتراپی آموزش مجدد مغز و توسعه مهارت‌های جدید است تا عملکرد مغز به حالت عادی و نرمال خود بازگردد. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا