انحراف جنسی (پارافیلیا) چیست؟ + انواع، دلایل و درمان - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

انحراف جنسی (پارافیلیا) چیست؟ + انواع، دلایل و درمان

انحراف جنسی یا پارافیلیا به دسته‌ای از مسائل و روابط جنسی گفته می‌شود که حالتی غیرقابل قبول از سوی جامعه دارند؛ اما باعث برانگیختگی فرد می‌شود. انحراف جنسی یکی از اختلالات روان به شمار می‌آیند و نیازمند درمان سریع و فوری هست تا هم برای فرد و هم اطرافیان او مشکلات جدی به وجود نیاورد.

انحراف جنسی مجموعه رفتارهایی است که ممکن است جامعه آن‌ها را ناپسند، غیرمعمول یا غیرمنطقی بداند. رفتارهایی مانند برهنه شدن در محیط عمومی، لمس افراد یا استفاده از اشیاء بی‌جان برای لذت جنسی ازاین‌دست رفتارهای غیرمعمول هستند.

امروزه بسیاری از رفتارهای انحراف جنسی در بسیاری از کشورها جرم تلقی می‌شود و فردی که مرتکب چنین اعمالی می‌شود، دستگیر و برای درمان اقدام می‌شود. انحراف جنسی یا پارافیلیا اگر به موقع تشخیص داده شود، کاملا قابل درمان بوده و فرد می‌تواند بقیه زندگی خود را مثل یک فرد نرمال بگذراند.

متاسفانه اغلب ما نشانه های انحراف جنسی را نمی‌شناسیم و نمی‌توانیم آن را در دیگران تشخیص دهیم و معمولا زمانی متوجه آن می‌شویم که دیر شده است و اقدامات نابهنجاری از طرف فرد رخ داده است.

با شناخت علائم انحراف جنسی و علائم پارافیلیا، می‌توانید خیلی سریع برای درمان اقدام کنید و با مشاهده این علائم در خود یا اطرافیانتان، هرچه‌ سریع‌تر با یک روانشناس صحبت کنید. در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره انحراف جنسی و پارافیلیا صحبت کنیم و انواع انحراف جنسی را معرفی کنیم و علائم انحراف جنسی را بررسی کنیم و در نهایت، راهکارهایی برای درمان انحراف جنسی ارائه کنیم.

سکس تراپی یکی از راهکارهایی است که می‌تواند به درمان انحراف جنسی کمک کند. معمولا سکس تراپی در کنار روان درمانی برای درمان انحراف جنسی پیشنهاد می‌شود و به فرد کمک می‌کند تا این اختلال را درمان کند. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات سکس تراپی را زیر نظر بهترین متخصصان این حوزه برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر بیشتر با روند جلسات سکس تراپی در کلینیک برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، آشنا شوید و برای جلسه سکس تراپی وقت رزرو کنید.

انحراف جنسی چیست؟

انحراف جنسی همانطور که از نام آن مشخص است، به رفتارهای جنسی گفته می‌شود که نابهنجار شناخته می‌شوند و می‌تواند برای فرد یا اطرافیان او مشکل ایجاد کند. انحراف جنسی یا پارافیلیا حالتی است که در آن بیمار جنسی با خیال‌پردازی و انجام رفتارهای جنسی غیرمعمول، تحریک جنسی و ارضاء می‌شود. پارافیلیا در واقع اختلال احساسی است که با تخیلات، انگیزه یا رفتارهای جنسی نامناسب مشخص می‌شود. انحراف جنسی زمانی یک بیماری محسوب می‌شود که باعث ناراحتی شخص شده یا سلامتی روانی و جسمی دیگران را تهدید کند.

انحراف جنسی در بین مردان بسیار بیشتر از زنان شایع است؛ با این حال، برخی از زنان نیز ممکن است که دچار انواع انحراف جنسی و پارافیلیا شوند. حدود ۶ درصد از کل بیماران انحراف جنسی که تاکنون گزارش شده است، زن هستند؛ با این حال، ارائه عدد و رقم دقیق برای تعداد افراد مبتلا به پارافیلیا بسیار دشوار است؛ زیرا اغلب افرادی که دچار پارافیلیا هستند، این کارها را به صورت مخفیانه انجام می‌دهند.

فانتزی جنسی یا فتیش شامل افکار و تصوراتی در حین سکس و رابطه جنسی می‌باشد که به تحریک بیشتر فرد کمک می‌کند. اگرچه داشتن فانتزی جنسی امری رایج است و اغلب افراد آن را تجربه می‌کنند، اما بسیاری از افراد تمایلی به بازگو کردن آن ندارند و از این افکار خجالت می‌کشند.

انواع انحراف جنسی

پارافیلیا یا انحراف جنسی، انواع مختلفی دارد و فرد با رفتارهای گوناگونی می‌تواند این اختلال را در خود نشان دهد. از جمله انواع انحراف جنسی یا پارافیلیا عبارتند از:‌

پدوفیلی یا میل جنسی به کودکان

یکی از انواع انحراف جنسی یا اختلال پارافیلیا، میل جنسی به کودکان است. شخصی که دچار پدوفیلی شده است، تمایل جنسی نسبت به کودکان دارد و این تمایل را با اعمالی مثل برقراری رابطه جنسی با کودک، برهنه کردن کودک، تشویق کودک به تماشای خودارضایی او، لمس یا نوازش اندام تناسلی کودک و … نمایش می‌دهد.

عورت نمایی یا نمایشگری

در این نوع انحراف جنسی شخص از برهنه شدن و نشان دادن ناحیه تناسلی خود در ملا عام لذت می‌برد. برخی از مردان دارای این مریضی جنسی در این حالت از شوکی که به خانم‌ها وارد می‌شود، لذت برده و تحریک می‌شوند. این شخص که به آن فلاشر هم گفته می‌شود، نسبت به غافلگیری و شوکه شدن قربانیان احساس نیاز می‌کند. ممکن است فردی که دچار عورت نمایی یا نمایشگری شده است، به یکباره خود را وسط خیابان لخت کند و آلت تناسلی خود را به دیگران نشان دهد.

سکس با حیوانات

نوع دیگری از انحراف جنسی، که البته نسبت به بقیه انواع انحراف جنسی خیلی هم شایع نیست، سکس با حیوانات است. در این اختلال مریض جنسی تماسل دارد با حیوانات رابطه جنسی برقرار کند.

اسکوپتوفیلیا

نوع دیگری از انحراف جنسی، اسکوپتوفیلیا است. در این اختلال، فرد با مشاهده شخص برهنه یا مشاهده فعالیت جنسی دیگران به صورت مخفیانه، تحریک و ارضای جنسی می‌شود. در این رفتار جنسی، فرد به دنبال رابطه جنسی با طرف مقابل نیست و فقط از تماشای رابطه جنسی او لذت می‌برد.

تری سام یا رابطه جنسی سه نفره، نوعی اختلال جنسی است که متاسفانه این روز‌ها در بین زوج‌ها، بسیار دیده می‌شود. در دهه‌های اخیر، با توجه به گسترش ساخت فیلم‌های پورن در این مورد، تمایل زوج‌ها به داشتن رابطه سه نفره یا تری سام بسیار بیشتر شده است و بسیاری از آن‌ها برای ایجاد تنوع در رابطه خود، به رابطه جنسی سه نفره رو می‌آورند.

مازوخیسم جنسی

در این حالت مریض جنسی در اثر درد جسمی یا روانی، تحریک شده و از این کار لذت می‌برد. افراد مبتلا به مازوخیسم جنسی برای دستیابی به هیجان و اوج لذت جنسی از تحقیر، کتک خوردن یا رنج کشیدن استفاده می‌کنند. ممکن است این اقدامات محدود به تحقیر لفظی باشد یا شامل ضرب و شتم باشد.

سادیسم جنسی

سادیسم جنسی در مقابل مازوخیسم جنسی قرار دارد. فرد مبتلا به سادیسم جنسی، از اذیت و آزار دیگران در حین رابطه جنسی لذت می‌برد. این اختلال با اعمال خشونت جزئی در فعالیت‌های جنسی معمول متفاوت است. در یک رابطه‌ی سالم هر دو طرف این اعمال را بازی دانسته و آسیبی به یکدیگر وارد نمی‌کنند. در افراطی‌ترین حالت، سادیسم جنسی شامل فعالیت‌های غیرقانونی مانند تجاوز، شکنجه و حتی قتل است. 

علائم انحراف جنسی

تشخیص علائم انحراف جنسی برای خود فرد بسیار آسان است و تقریبا در همان مراحل اولیه، فرد متوجه این موضوع می‌شود. معمولا فردی که دچار انحراف جنسی شده است، زمانی که در موقعیت به خصوص قرار می‌گیرد معمولا علائمی مثل تپش قلب، تحریک شدید جنسی، تعریق و استرس شدید را از خود به نمایش می‌گذارد. بهتر است که نسبت به این علائم بی‌تفاوت نباشید و بدون ترس برای درمان آن اقدام کنید.

دیدن فیلم پورن و اعتیاد به تماشای پورن، این روزها به یکی از مشکلات و دغدغه‌های بسیاری از افراد تبدیل شده است. صنعت پورنوگرافی یکی از بزرگترین و پرسودترین صنعت در دنیای مدرن امروز تبدیل شده است و توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند؛ اما کمتر کسی است که از اثرات مخرب و منفی دیدن فیلم پورن بر سلامت روان و سلامت جنسی خود آگاه باشد.

دلایل انحراف جنسی

سوال مهمی که در این بین مطرح می‌شود، این است که انحراف جنسی به چه دلیلی در فرد رخ می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین دلایل انحراف جنسی، سو استفاده جنسی در دوران کودکی است. افرادی که در دوران کودکی خود تحت سو استفاده جنسی قرار گرفته‌اند، ممکن است که در بزرگسالی دچار انحراف جنسی شوید. از طرف دیگر، شرطی‌سازی ذهن در مواجهه با رابطه جنسی نیز می‌تواند موجب بروز انحراف جنسی در فرد شود. اگر اشیاء یا موقعیت‌هایی خاص به طور مکرر با یک فعالیت جنسی لذت‌بخش همراه باشند، می‌توانند باعث بروز انحرافات جنسی شوند. شرایط و عوامل زیر نیز می‌تواند باعث انحراف جنسی در فرد شود:

پسر بچه‌هایی که به خاطر تحریک شدن آلت جنسی از طرف والدین تنبیه می‌شوند.

کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

پسرانی که برای تنبیه و تحقیر مجبور به پوشیدن لباس زنانه می‌شوند.

عوامل فرهنگی و اجتماعی

ترس از عملکرد جنسی

رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی از پشت، یکی از انواع پوزیشن‌های رابطه جنسی است که مضرات و عوارض بسیار زیادی را برای هر دو زوج خواهد داشت. بسیاری از افراد بدون شناخت دقیق از این نوع رابطه و دانستن عوارض آن، دست به انجام رابطه جنسی مقعدی می‌زنند و در نهایت با آسیب‌های بسیار زیادی مواجه می‌شوند.

درمان انحراف جنسی

همانطور که گفتیم، انحراف جنسی یا پارافیلیا قابل درمان است؛ تنها کافیست که این انحراف را در فرد کشف کنیم و برای درمان اقدام کنیم. یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمان انحراف جنسی، مراجعه به روانشناس است. روان درمانی به فرد کمک می‌کند تا ریشه انحراف جنسی خود را کشف کند و برای درمان آن، راهکارهای سالم و کارآمدی را ارائه می‌کند.

در کنار جلسات روان درمانی، سکس تراپی نیز می‌تواند کمک بسیار بزرگی به درمان انحراف جنسی فرد کند و روش‌های مناسبی را برای حل مشکل تحریک جنسی به فرد ارائه دهد. این دو روش درمان در کنار یکدیگر، می‌تواند در بلند مدت، انحراف جنسی را درمان کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا